signály nákupu,predaja

Divergencie sú jedným z najdôležitejších konceptov obchodovania.Divergencie alebo odlišné smery pohybu ceny a oscilátora zobrazujú, ženiečo nie je s pohybom ceny v poriadku. Bežne totižto cena rastie azároveň rastie aj hodnota oscilátora. Za chvíľu si ukážeme čo presnemyslíme na príklade. Ešte predtým si však povedzme, že smer ceny ako ajsmer oscilátora meriame cez vrcholy. Pri raste ceny spájame vrcholyceny a vrcholy oscilátora. Pri poklese ceny spájame dná ceny a dnáoscilátora. Uvedený obrázok zobrazuje normálny pohyb a divergencie.

 

Modré línie ukazujú normálny a udržateľný rast. S tým ako rastie cenameraná cez vrcholy, tak rastú aj vrcholy oscilátora. Zmena cenyodpovedá zmene oscilátora a tak tento pohyb môžeme považovať zaudržateľný.

Na druhej strane červené línie ukazujú opačnú situáciu. Tam vidíme, žezmena ceny nie je podporená zmenou indikátora. Najlepšie to vyjadrujeposledná dvojica červených čiar. Tie sa hýbu opačne – divergujú. Cenarastie, avšak indikátor klesá. To naznačuje, že rast trhu prestáva byťudržateľný a hrozí väčší obrat. Z obrázka denného grafu EURUSD vidíme,že vždy po vytvorení divergencie na trhu nastal výrazný obrat. Aj keďsa samozrejme môže stať, že divergencia sa neprejaví a trh budepokračovať v pohybe, veľa krát nám dáva signál ku zmene trendu.

Divergencie sa výborne využívajú aj pri tvorbe dvojitého vrcholu (prvádivergencia) alebo dvojitého dna (druhá divergencia).  V obochprípadoch sa oscilátor začal vracať ku svojej strednej hodnote, čopotvrdzovalo silu formácie. Následne na trhu nastal väčší obrat.

Divergencie preto používame ako jeden z indikátorov únavy trhu amožnosti skorého obratu na trhu. Divergencie môžeme hľadať na mnohýchoscilátoroch alebo iných indikátoroch ako je napríklad objem.


Dvojitý vrchol

Dvojitý vrchol je základnou technickou formáciu. Dvojitý vrcholpripomína obrátené písmeno „W“. Odzrkadľuje nasledujúcu psychológiuúčastníkov trhu: býci tlačia na cenu, ktorá dosahuje nové maximá, avšakzastaví sa na určitej silnej úrovni. Prekonať túto rezistenciu nie jejednoduché a tak vznikne na trhu korekcia s tým, ako mnoho účastníkovvyberá svoje zisky. Pri väčšom poklese sa však k slovu dostanú opäťbýci, ktorí túto korekciu vykúpia so snahou pretlačiť cenu na novémaximá. Predchádzajúca rezistentná bariéra je však veľmi silná a býciopäť narazia na tvrdý odpor. Situácia končí ich opätovným výpredajom.Býci takto stratili kontrolu nad situáciou a pokiaľ cena poklesne podpôvodné korekčné minimá, tak hrozí oveľa väčší pokles. Situáciuzobrazuje priložený graf.

 

Prvý vrchol na páre EUR/USD bol dosiahnutý na úrovni 1,38, odtiaľnasledovala korekcia k 1,3650, kde býci opätovne získali situáciu podkontrolu a snažili sa postupne tento vrchol opäť atakovať. Avšakneúspešne, hladina 1,3800 bola opäť silno odmietnutá a trh poklesol k1,3650. Ako náhle sa cena dostala pod predchádzajúce minimá, taknasledoval prudký prepad a situáciu získali pod kontrolu medvede.

Taktika


Obchodníci často obchodujú dvojitý vrchol práve pri zlomení korekčnéhominima, čo ukazuje stredná čiarkovaná línia. Ako náhle je líniazlomená, tak obchodníci projektujú ako cieľ veľkosť medzi touto línioua vrcholom, čo zobrazuje zelená šípka. V tomto prípade úroveň 1,3500.

Dvojité dno

Dvojité dno je taká istá formácia ako dvojitý vrchol, avšak je obrátenáa vyjadruje presne písmeno „W“. Všetko, čo platí pre dvojitý vrchol,platí aj pre dvojité dno.


https://www.plus500.com/sk/?id=5248&tags=cfd&pl=2